Dětský den v Petrovicích 2009

Prší, prší, jen se leje
ze stanu se Roggy směje,
Mathy nenamočil hrách, Marcows žrali stejně pak.
(tady vidíte, co s člověkem dělá zkouškový)

Tím bychom to měli asi tak shrnutý, podrobněji v dalším článku.

Stejné místo, přibližně stejný čas, zase jsme s Dačickýma v Petrovicích! Není lepší pochvaly, než když vás pozvou na stejné místo znovu, navzdory tomu, že už jste tam někdy vystupovali. Tentokrát jsme při ZŠ Veronské náměstí neotevírali střelnici, nýbrž jsme byli pozváni jako jeden z bodů programu na Dni dětí. Ačkoliv to vypadalo, že se tentokrát sejdeme všici, přáním místních nebylo shlédnout některé z našich bezpočtu scénických vystoupení, ale vyslechnout si „Zábavně vzdělávací odbornou přednášku o věcech středověkých“, nebo taknějak šíleně to Gelefier tehdy nazval. Po lidsku tomu řikáme „Knihovna“, protože jsme podobný skopičiny začali vyrábět hlavně díky Roggymu, kterej nás zval po různých pražských knihovnách, kam se člověk s regulérním vystoupením nevejde (vyjma té centrální na Mariánském náměstí, tam jsme dokonce vystupovali v sále, který připomínal divadlo).
Od těch dob už ve Vltavě nějaká ta voda uplynula, takže dnes už jsme se dostali dokonce i k tomu, že máme takový „sumarizační manuál“, největším dílem z pera, resp. klávesnice, mistra Koliika. S přednáškou už došlo i na mě, protože nemohl PJ, a tak jsem po něm přebíral přednášku o jídle a pití. Pár dní před vystoupením jsem si připadal skoro jak před zkouškou. Svůj comeback tu zažil také Michal, který vyprávěl něco o heraldice a dačickou premiéru tu měla Verča, která vyprávěla o odívání. Gelefier tu byl snad jediný, komu se nic neměnilo, měl zbraně a výzbroj všeobecně.
Jak už jsem naznačil na začátku, počasí nám vyložině nepřálo a tak jsme byli zalezlí ve stanu, ze kterého jsme, když zrovna nepršelo, jenom v rychlosti vyběhli, odprezentovali a zase rychle zaběhli.
Kromě přednášek jsme měli i několik názorných ukázek a to jak šermířských, tak kulinářských. „Fuj, to se nedá jíst…“, povídal Roggy, zatímco si do pusy cpal další kus „Marcows“ (jedno ze zaručeně středověkých jídel z Müschwerkské kuchařky). I Michal pro děti přines takové rytířské omalovánky.

Byla to příjemná akce, jenom to počasí nám to trochu komplikovalo. Alespoň máme důvod k nějaké větší údržbě zbraní. Díky organizátorům za vřelé přijetí a těšíme se na další spolupráci!