Zápisky z bitevního pole

Než se pustíte do čtení, rád bych tu citoval jednu indiánku z kmene Šani:

"Víš o tom, že jsi tady naprosto dobrovolně?
Můžeš mít klidně jiný názor než já.
Neznamená to nutně, že jeden z nás je úplně blbej (i když možné to je ...)
Prostě máme jenom jinej pohled na věc.
--BJ--Libušín 2011 – článek

Citát z Událostí, ČT dne 23.4.2011: „…do Libušína u Kladna se sjelo na tisíc bojovníků snad ze všech období středověku. K vidění tam byli templáři, vikingové a taky Berounští měšťané a mnoho, mnoho dalších postav minulosti“ – kruci, jednou bych … Více »

Dačičtí mušketýry a Městské slavnosti v Jičíně(29.5.2010)

Olověný kule lítaj vzduchem, zem co chvíli duní tu dupotem koňských kopyt, ondy výstřelem z děla. Kaprál řve rozkazy, všichni spěšně nabíjíme, nerzvozita nám splétá prsty do uzlů. „Pal!“, štěkne velitel a Jičínským náměstím zaduní tentokrát naše salva. „Mušketu k … Více »

Bitva KUNÍN (8.5.2010)

Zatím co kluci makali na Okoři, já jsem si jel užívat na bitvu v Kuníně. Akci pořádal Siba jakož to pokračování Oder (ty bývali na podzim). Bitva byla podpořena doprovodným programem jako tanec, souboje, stánky, fireshow a koncerty (Fiannan a … Více »

Kolín 2009

Srdce tepe stejně rychle jako nohy v běhu naší železné linie. Všude se ozývá řev a krvelačné vytí, jak se ženeme vpřed, v ústrety napříteli, kupředu k jejich či naší smrti. Třesknou první sražené zbraně. Konečně jsem i já ve … Více »

Libušín 2009

„Šermířský hovada, vylezte z plechu!“ – tak tahle věta, řečená jistým neznámým našincem, mě de facto přivítala na dalším ročníku jedné z mých nejoblíbenejších šermířských akcí. Tak si tu tak sedím a přemýšlím, proč to vždycky tak rychle uteče. Ale … Více »

Bílá hora 2008

(bitvy jsme se přímo neúčastnili – pozn. Mathy) Letos jsme se vypravili podívat se na bitvu na Bílé hoře. Odehrávala se, jak jinak, na Bílé Hoře v Praze :-). Ač na začátku podzimu, počasí nám ještě přálo a sluníčko svítilo. … Více »

Bitva Milovická 2008 aneb Příběh se uzavírá (20. – 22.6.2008)

Druhé pokračování smyšleného pří­běhu, zasazeného do období středověku Země duní mohutnými údery bubnů, chvěje se pod nohama těžkooděnců, čepele zbrocené potem a krví nepřátel padají spolu s mrtvými nemilosrdně k zemi, vesnice žhne v rudých plamenech, když vtom z hustého … Více »

Bitva o Elfeé (20. – 22.6.2008)

Můj bitevní deník aneb první setkání s filmem – tentokráte z druhé strany barikády. Elfeé – pro mě do nedávné doby neznámý název fiktivního světa, se nám jednou objevil v mailech, rozesílaných serverem sermiri.cz. Zprvu jsem mu nijak zvlášť nevěnoval … Více »

Libušín 2008

Původně jsem se pokoušel napsat povídání nebo něco na způsob recenze… …ale potom mi došlo, že psát něco objektivního na Libušín je vcelku hloupost, protože Libušín je prostě takový, jaký si ho uděláte. Jediná opravdu organizovaná akce tam je bitva … Více »

Bitva u Podbořan 2008

Kopyta jízdy duní, jako Thorův hromový vůz, chatrče vesničanů hučí požárem a naše vojsko se dává na poslední pochod.. Znavení, hladoví a prokřehlí, ale ani tak nenecháme padnout vlajku s dýkou a pohárem. Začíná první náběh. Gelefier, krytý našimi štíty, … Více »

Bitva u Podbořan 2007

Bitva v Podbořanech byla velmi příjemná. Jediná vada na kráse byl fakt, že přes počáteční ujišťování kdo všechno pojede, jsem musel hájit barvy Dačických sám. Cestu tam a nakonec i zpět jsem strávil ve vlaku mezi šermíři z Příbrami, díky … Více »

Pohádková bitva Tempo (22.5. 2005)

Před rokem jsem vám vyprávěl pohádku o dvou čarodějnických učních a jedné krásné princezně. I letos bych mohl nějakou tu pohádku vyprávět, kdybyste chtěli. Ptáte se o čem, milé děti? No přeci, o modré Karkulce. Ano, říkáte si, je cosi … Více »

Libušín (21.4-23.4. 2006)

Letošní Libušín byl překvapivě ve znamení pěkného počasí (v pátek) a tradičně i ve znamení deště (v sobotu). Sešla se nás příjemná skupinka, nejenom Dačických, ale i spřátelené skupinky Gwendolínů z Gwahaly. Strávili jsme příjemné večery u ohně, s masíčkem, … Více »

Libušín (22.4-24.4. 2005)

Našlo by se velmi mnoho chyb. Možná ani prsty obou rukou by nestačily na jejich vypočítání. Ale přesto to byl úžasný víkend a moc hezká akce, na kterou se opět hodně dlouho nezapomene. Stejně jako před rokem jsme se pustili … Více »

Jihlava (14.-16.4. 2005)

14 – 16. dubna 2006 se konal podle pořadatelů „již zaručeně poslední ročník“ akce pod názvem „Na jihlavských hradbách 2006“. Účast Dačických byla žalostná, leč našli se dva, kteří nenechali zástavu padnout, naleštili zbroje, popřípadě vysomrovali části od jiných a … Více »

pohádková bitva Tempo (22.5. 2004)

Bylo nebylo. V krásné krajině stála vysoká věž a v ní žil čaroděj Azrixis. Byl mocný, nejmocnější v kraji, ale měl dva učedníky, kteří tak schopní zdaleka nebyli. A k tomu ještě byli neposlušní, svárliví a tvrdohlaví. I stalo se, … Více »

Kolín (14.5.-15.5. 2004)

Opět jsme pro vás připravili krátkou tiskovou zprávu o naší účasti na bitvě, na kterou pořadatelé lákali názvem „Drákula“. O tomto známém a zpropagovaném šlechtici, který se stal nakonec upírem, také celá asi hodinová bitva vyprávěla. Hlavními aktéry byli jednak … Více »

Wothanburg (29.7.-31.7. 2001)

Už podruhé jsem byli na výborné bitvě na severu Čech. Musím říct že Wothanburg je rok od roku lepší. Stojí zase o něco větší kus hradiště. Dostavěla se věž nad bránou a trochu se rozšířily hradby. Dále byl vytvořen násep … Více »

Libušín (27.4-29.4. 2001)

Uplynul zase rok, zima pomalu předává vládu jaru, příroda se pomalu probouzí. Za teplým počasím pomalu vylezají ze zimních ukrytů medvědi a i jiná zvířata se probouzí ze zimního spánku. Mezi nimi i šermíři. Pozorné oko si už několik měsíců … Více »

Wothanburg (28.7.-30.7. 2000)

Wothanburg, železná románská (12,-13 století) bitva. Konala se na severu Čech nedaleko Liberce. Bitva byla hodně dobrá. Asi nejlepší na které jsem byl (já na moc bitvách nebyl, abych se přiznal). Výborná krajina kolem. Z hradiště ještě mnoho nestojí, ale … Více »