Bílá hora 2008

(bitvy jsme se přímo neúčastnili – pozn. Mathy)
Letos jsme se vypravili podívat se na bitvu na Bílé hoře. Odehrávala se, jak jinak, na Bílé Hoře v Praze :-).
Ač na začátku podzimu, počasí nám ještě přálo a sluníčko svítilo. Jen díky silnému větru byla docela zima. Bitva byla celkem pěkná a musím říct, že jsem byl spokojen. O podrobnosti se s vámi pokusím podělit ve zbytku článku.

Dorazili jsme asi 15 minut před začátkem bitvy a první věc, která nás nemile překvapila, byla obrovská fronta před vchodem, a druhá věc, která nás překvapila ještě nemileji, byla cena. 150,- Kč za osobu za bitvu mi přijde docela hodně a trošku mi to čpí snahou organizátorů na tom fakt hodně vydělat.
Nevím, možná jsou náklady opravdu tak vysoké, aby ospravedlňovaly takové ceny, pak se organizátorům omlouvám, ale při počtu návštěvníků a díky tomu, že šermířům se za bitvy nic neplatí, myslím, že šlo jen o to vyrejžovat, co to dá. Je to škoda, protože díky tomu vím, že příště již na Bílou Horu nejdu.

No, ale zpátky k věci – tyto dva faktory nás tak znechutily, že jsme si řekli, že na bitvu kašleme a půjdeme se radši místo toho projít do parku. Co jsme řekli, jsme i udělali. Ale naštěstí nás napadlo kouknout se na bojiště ještě z druhé strany jen tak, jak to tam vypadá a jaký div! Byla tam druhá brána, kde nebyla vůbec žádná fronta. To nás trošku smířilo se situací a z kapes jsme (i když s remcáním) vysázeli do pokladny požadovaný obnos. Protože bitva zrovna začínala, našli jsme si místo a koukali, co se bude dít.

Co bych mohl říct o samotné bitvě ? Byla pěkná, bojujících bylo dost. Celá bitva byla komentovaná, což bylo fajn, protože jsem se v podstatě ani chvíli nenudil a přitom to byla bitva docela dlouhá. Komentátor byl naživo, tedy ne z playbacku, což mi přišlo také jako vynikají řešení a hlavně díky obousměrné zpětné vazbě to fungovalo perfektně. Někdy komentátor zahlásil nějakou pěknou akcičku šermířů a naopak někdy se šermíři řídili komentátorem. Fungovalo to perfektně a moc se mi to líbilo. Komentář také dával každé akci náznak jedinečnosti a tak, i když třeba ta samá jednotka podnikala tu samou akci již po třetí, pořád mě to bavilo, protože bylo vysvětleno, proč to dělají (pokus o průlom, zoufalý útok etc..).

Také kvalita jednotek se od dob, co jsem byl na nějaké třicítkové bitvě naposled (no už to pár let bude), výrazně změnila a nutno říci, že k lepší­mu. Většina skupin jezdí po jednotkách, které se pokouší simulovat skutečný boj v tehdejší době, a opravdu jsem měl pocit, že se dívám na výjev z nějaké knihy o třicetileté válce. Celkový pohled na čtverce pikenýrů, střídající se s jednotkami mušketýrů, občas proložené nějakým tím dělem, s jednotkami jízdy prohánějícími se okolo. Dokonalý obraz středověkého bojiště 1:100. Super. O to hůře na mě působily skupinky markytánek procházející se uprostřed válečné vřavy a pořádající pikniky (co jiného mohly dělat s piknikovým košem a lahvemi?) mezi výstřely z mušket a ve stínu pík ( hele že by píky a piknik)? Fakt to bylo hodně divný. Také mě mátla jednotka nějakých Turků, či co to bylo, která bojovala stylem, já jsem nesmrtelný a vím, že to nemáš nabitý. Takže se rozběhla proti jednotce mušketýrů, ti proti nim dali salvu ze 2 kroků, nikoho netrefili, a Turci se štastným řevem rozhrnuli píky a naskákali na mušketýry, chvilku je kydlili a pak zase odběhli pobít další pluk. No nejsem nějaký historik, ale opravdu nevím, co má co dělat jednotka Turků v bitvě na Bílé hoře, možná proto existuje nějaký důvod, ale jejich styl boje byl jak pěst na oko a vypadal fakt divně. Naštěstí to snad byl jediný relikt kordíkářský ze starých dávných časů :-).
Také chování jednotek se mi velmi líbilo, spolupracovaly krásně jednotlivé druhy zbraní. A třeba rychlý přesun Å likova pluku do postavení proti koním při útoku císařské jízdy mě nadchl. Jízda opravdu nevěděla, co má s tím ježkem z pík dělat, a jezdila zmateně okolo.

Takže suma sumárum to byla moc krásná bitva a až na výše popsané drobnosti bez větších chyb. Jen si bohužel vzhledem k ceně vstupného budu příští rok velmi rozmýšlet, zda zase půjdu.

–Gelefier–