Historický den města Oder (18.9. 2004)

Stan, vlajka a my PJ, Roggy, Mája

husita PJNaše poslední vystoupení, jež se konalo na táboře ve Zvířeticích, přineslo další ovoce. Jeden z vedoucích, Siba, má totiž nespočetně aktivit (a když říkám nespočetně, není to žádná fráze, ale holý a zcela pravdivý fakt), a jedním z jeho počinů je historický den v Odrách. I dostalo se nám pozvání a ve skupince malé, čítající pouze tři členy, jsme se vypravili na dalekou Moravu. Po více než pěti hodinách na dálnici jsme dorazili na místo a přivítali nás nejenom milí lidé, ale hlavně velká zima. Postavili jsme stan, možná vůbec naposled, vyvěsili naší slavnou vlajku a jali se veselit.

V sobotu pak probíhal program a musí se uznat, že byl bohatý, pestrý a dobrý. Mohli jsme se pokochat krásnou hudbou, šermířským vystoupením, jezdeckým turnajem, divadlem i tanci, ale všemu vévodila velká bitva, která měla diváky seznámit s událostmi ze závěru husitských válek, kdy Nový Jičín oblehl husitský hejtman Jan Tovačovský. Město oblehl, dobyl a obrátil své kroky k hradu Starý Jičín, kterému velel Helm z Kravař. I rozpoutal se velký duel, bitvilo se a bitvilo, a přes vcelku malý počet účastníků (asi deset skupin čítajících něco kolem čtyřiceti lidí) šlo o bitvu povedenou a velmi atmosférickou.
husita PJ
Samozřejmě jsme nemohli chybět ani ve slavnostním průvodu, který bitvě předcházel. I zde jsme ukázali, že Dačičtí nejsou jen tak někdo, neboť PJ vyfasoval buben a udával krok celému průvodu a naše vlajka byla nejvíce vidět (možná proto, že byla vpředu, byla nejvyšší a také byla nejhezčí :-).

Získali jsme si obdiv některých, že jsme se až z Prahy vypravili do takové dálky, strávili několik chvil se skvělými lidmi a pokud tato bitva byla v letošní sezóně poslední, pak to bylo rozloučení s létem důstojné, krásné a nezapomenutelné.

Obšírnější článek naleznete na Českém šermu.

— Roggy —