Vystoupení v Úněticích (10.4.2010)

Naše první letošní vystoupení bylo v Úněticích a mělo sloužit jako zpestření narozeninové oslavy. Jestli se záměr podařil? Já myslim, že jo. Škoda jenom toho počasí.

V Úněticích přebývá parta duševně nestárnoucích, která pořádá každoročně spoustu akcí. Ty byly původně zamýšlené hlavně pro jejich děti, ale nějak se to zvrtlo a jeden karnevalový rej se jim tam změnil dokonce i ve svatbu. Myslim, že svateb, kde uvidíte svatebčany v převleku za plážový voleybalisty, cikánky a ornitology asi moc nebude. Akcí a setkání tu tedy pořádají každý rok dost a dost a tak jim do portfolia chybělo snad už jenom naše vystoupení. Tentokrát byla akce věnována hospodáři Jirkovi Tichému, který dne onoho slavil narozeniny. Vyhlídky na šerm a pohyb všeobecně nám trochu komplikovala vyhlášená Únětická pohostinnost, zejména výborné domácí klobásy a v neposlední řadě počasí. Naštěstí se nám podařilo vyhmátnout jediných deset minut, kdy jenom mrholilo, v rychlosti odšermovat prastaré vystoupení s názvem „Bedna“ a pak se strhlo boží dopuštění. Na plánu byla i večerní fireshow, tu jsme ale bohužel museli vzhledem k okolnostem zrušit. Podle smíchu z obecenstva i pozdějším reakcím si myslím, že se naše vystoupení líbilo, takže jsme nakonec byli spokojení i my, tentokrát ve složení Verča, PJ, Michal, Blekoš a já.

Zajímavé ovšem bylo, jakým způsobem celé vystoupení vznikalo. Naše letošní vlajkové vystoupení by měl být Fext. Na toho jsme bohužel neměli posádku a nápad tak padl na Bednu. Tahle scénka se točí (překvapivě) okolo bedny, o kterou se celé vystoupení protagonisté perou (zjednodušeně řečeno). Takže souboje se tam můžou napsat libovolné. Proto jsme schopní hrát starověkou bednu, středověkou bednu, novověkou bednu a kdyby na to přišlo, tak bychom možná dali dohromady i nějakou tu sci-fi bednu. Tomu se ale musí přizpůsobit scénář, navzdory zdánlivé jednoduchosti má vystoupení text a určitě se nejedná o tzv. „násilí bez příčiny“. Napsání scénáře se chopil Blekoš, který měl na napsání šibeniční dva týdny. Ovšem jak je jeho dobrým zvykem, nakonec vše skončilo tak, že jsme ve čtvrtek před akcí seděli večer v hospodě, vařili klávesnici na notebooku a scénář psali na poslední chvíli. Naštěstí to u nás není až tolik na závadu – léta praxe a RPčkování na LARPech nás naučilo improvizace. Další rychlej addon bylo bubnování do soubojů. To funguje jako zajímavé zpestření souboje a udává mu rytmus. Původně jsme na post bubeníka nikoho neměli, když v tom dorazil Pavlix, že se na nás přišel podívat. Než se nadál, měl na klíně buben a naše souboje se tak děly v rytmu nordických jigů a reelů.
–Mathy–

Fotky z akce