Svatováclavské slavnosti pod Blaníkem (24.9.2005)

Konečně jsem se dozvěděl, kdeže ten Blaník přesně je. Udělali jsme si totiž (já s polovičkou a celý Pavlix) malý příjemný výlet do Louňovic pod Blaníkem, kde prý zbourali chlívky a postavili kuželník. Důvodem této návštěvy nebyla ani tak touha vyrazit do přírody (jakože tam je příroda skutečně nádherná), jako spíš svatováclavské slavnosti, které ten víkend pořádala agentura Argo.

Naštěstí máme správné známé, kteří se rádi podělili o informaci, že pořadatelé této akce shánějí okostýmované lidi do průvodu. I vydali jsme se udělat jim (i sobě) radost.

Naše práce spočívala v čekání… v čekání….. v čekání, procházce a čekání. Pro diváka to muselo vypadat velmi působivě – náhle se směrem od hory rozezní rachot bubnů a křik, a pak, hle, v čele svatý Václav na bílém koni a za ním jeho vojsko s praporci, scházející do vesničky pod Blaníkem.

Pak následoval další program, koncerty nějakých pochybných skupin, a doprovodný program na nádvoří zámečku, které se proměnilo ve středověké tržiště. Nechyběl kejklíř Vítek, mimochodem, opravdu dobrý, šermířské představení skupiny Gladius (na to, že to prý dělali už více než tří set krát bych čekal něco lepšího…), dětské hry a zábavy, kat a prostě všechno to, co na správný středověký jarmark patří.

Nakonec jsme kolem šesté zabalili kufry a zamířili domů.I když jsem na místě již přešlapoval a těšil se domů, následný dojem z této akce je velmi dobrý. Třeba příští rok budou chtít zase někoho do průvodu…

Roggy