Výroba krátkého fire-staffu alias Mathyho workshop

Prastarý postup na výrobu ohnivé tyčky, předávaný už po generace z Pýdžeje na Martina (s názornou foto-dokumentací ).

Vítej novopečený ohnivče! Pokud jsi zatoužil po točení s ohněm, ať po prodělané plicní pneumonii, zaviněné pliváním, anebo jsi tento počáteční krok moudře přeskočil, jistě narazíš na problém – jak sehnat fire-tyčku. Způsobů je několik, nejjednodušší je samozřejmě vlézt na stránky našeho oblíbeného fire-obchůdku na zongluj.cz a tyčku si za určitý obnos koupit. To může být krapet nákladnější, navíc přijdeš o ten skvělý pocit z dobře vykonané práce. Proto bych ti rád nabídl jinou variantu – tyčku si vyrobit.

Následnující návod popisuje výrobu mojí tyčky, technologicky jsem ho voprásk od PJe, kterýžto je služebně nejstarší a manuelně šikovnější.

Co je potřeba:
1m hliníkové nebo duralové trubky
1,5m kevlaru, šírka 7cm
kus dřeva
4x šroub do dřeva + podložky
černou a červenou kobercovku
vrtačku a vrtáky + AC/DC
pilku
pilník

Klikni pro zvětšení

Kde to seženu:
– Tyčka:
…byla docela oříšek. Použít se daj buď hoodně dlouhý stanový tyčky (PJ rušil mešák) nebo starý hůlky od lyží. V případě že jako já nemáte ani jedno, ani druhý, je další možnost velkoobchod hutním materiálem FERONA. V Pražský pobočce je to ve skladu v levym zadním rohu. Na výběr je tam spousta různých velikostí a tloušťek. Já si koupil metr hliníku. Dejte pozor na to, jakej matriál berete! Původně jsem sáhl po mědi a chtěli po mě asi tři kila za metr!

– Kevlar:
Kevlar koupíte nejlíp v e-shopu na zongluj.cz.

… a zbytek už si snad seženete

Kolik to asi bude stát: (ceny k 4.4.2011)
60 kč – 1m hliníková tyč
600 Kč – 1,5m/7cm kevlar
140 Kč – kobercovka
———
800 Kč

…zbytek materiálu šlohnete tátovi v dílně. Buď jak buď, minimálně litr máte doma (jó kdepak ty předloňský sněhy jsou, mrněte na ceny dneska =-O!), než kdyby jste celou tyč koupili. A navíc by jste přišli o ten pocit z dobře vykonaný práce.

A jdeme na to!

Klikni pro zvětšení

1) Upneme si tyčku do svěráku. Šroubkem a kladívkem si naklepneme dvě místa pro vrtání na každý straně tyčky. Je dobrý si to udělat tak cca cenťák a půl na každý straně kevlaru. Dost daleko od kraje, aby se netrhal kevlar a dost blízko kraje aby bylo vidět, kam se šroub cpe (to je nejsložitější část celý operace)

2) vyvrtáme díry

Klikni pro zvětšení

3) Naměříme si, jak dlouhý budeme potřebovat dřívko. Do toho se potom zašroubujou šrouby. Je dobrý si nechat trochu fóra, dřivko se deformuje a nemuselo by vám stačit.

Klikni pro zvětšení

4) Dřívko si trochu seříznem (ale jenom trochu!) aby se dalo nacpat do trubky.

5) Kladivem ho pod tlakem nahulákáme do trubky, tak aby se do něj potom daly dát šrouby.

Klikni pro zvětšení

Klikni pro zvětšení

6) Omotáme kevlar kolem tyčky. Snažte se to udělat těsně, ať vám to neplandá. Až ho omotáte celej, konec přeložte (viz obrázek) a dejte dospod, jinak se vám to bude třepit (a to by jste nechtěli).

Klikni pro zvětšení

7) Teďka přijde ta nejhorší část – kevlarem prožeňte šroubky. Je docela problém se trefit dolů do tý dírky. Doporučuju si udělat tužkou čárku na dřívko, kde díra je a pak používat šupléru. Po pár pokusech se určitě trefíte ;). Jo a nezapomeňte si pod šroubky dát podložky – zase kvůli třepení kevlaru. Ono jak se s tim pak furt mlátí vo zem, tak maj tendenci do kevlaru zajíždět.

8) Mělo by to mělo vypadat asi takhle:

Klikni pro zvětšení

9) Nakonec ještě trocha tape-tuningu – omotejte celou tyčku černou kobercovkou a červenou vyznačte cca střed. Vypadá to hezky 🙂

Klikni pro zvětšení

Klikni pro zvětšení

Tak a teďka už máte husťáckou fire-tyčku a můžete začít být husťácký točiči!
Klikni pro zvětšení