III.keltský večer na hradě Týnci – 27.9.2008

V Týnci nad Sázavou se odehrávala akce „III.keltský večer na hradě Týnci“. Byla to příjemná akce, kde se snoubila hudba, tanec, oheň a dokonce ještě dvě výstavy. Nemluvě o hradě jako takovém, kde bylo spoustu zajímavých míst (za zmínku stojí kališnická kaple nebo netopýří věž 🙂 ).

– většinu fotek nafotil Robin Novák

FiannanProgram začínala parta dudáků Rebel Piper, po níž následovaly kapely Fianan, Poitín a celý večer uzavírala Hakka Muggies. V průběhu hraní vyběhli k podiu, podobně jako na Toulcově dvoře, tanečníci (a tanečnice) ze Seamrógu a předvedli něco ze svého tanečního umění. Celý večer moderoval Jirka Pobuda (mimojné z Fiannanu).
Mezitím šlo kromě uší potěšit i oko (a to nejen tancem), neb vně hradu byly vystaveny obrazy. Jen si teď nejsem úplně jistý, jestli je to stálá expozice nebo ne. Více mě ale upoutala výstava papírových platidel Československa a Česka. Dokonce jsme to měli i s přednáškou vystavující­ho, který nás, mimo jiné, upozornil na fakt, že výstava za měsíc končí a bude se konat, dají-li bohové, zase až za deset let. Bylo to moc zajímavé, hlavně Hanka tu předvedla, jak se vyzná v heraldice (narozdíl od socialistických potentátů, kteří jisté části platidel nechávali zhotovovat).

Hakka Muggies Když se čas nachýlil a přiblížily se poslední čtyři písničky koncertu Hakky (oficiálně), přišla řada i na nás. Tedy ne jen na nás, Dačické, ale na nás Dačické a Ordures. Na koncert Hakky se k nám tentokráte „přitočili“, aby zatočili, i kolegové z fire-oboru. Fire Dačická čeládka se nám tu sešla v silné sestavě, plný stav se nám už dlouho nepoštěstil.
Točili jsme první, na dvě písničky. Na Son ar Chistr jsem vyběhl na scénu s hořícíma rukama, odmával úvod a šel zapálit holky s poikama. Ty začali svojí trojkovou sestavu. Hanka, Markétka, Martinka. Na druhou hrála Hakka bez basáka, neb jsme měli s PJem staff-duet. Tam se k nám poté přidaly holky s lany a PJ potom vyměnil tyčku za ocásky. Písničku jsme končili štronzem. Průběh myslím vcelku hladký. Tráva sice klouzala, ale záda jsme házeli (teda hlavně já) naštěstí až mimo vystoupení, takže k žádné újmě na zdraví nebo cti nedošlo. Jenom škoda, že nebyla Hanka se švihadlem, to mi tam trošku chybělo. Na druhou stranu nutno říct, že na tom travnatym kluzišti by to bylo dost možná i o zdraví.
Po nás šli do akce Ordures. Nejlepší na kombinaci nás a jich bylo to, že kromě poiek jsme prakticky neměli stejný rekvizity. Klucí z Ordures měli dlouhý tyče, my s PJem máme krátký. S oběma typy se točí technicky trochu jinak. Ordures měli hořící vějíře, my ohnivé ruce. Oni měli plivače a polykače, my hořící lana a ocásky (v poměru ohně na scéně). Vystoupení měli pěkné. Jelikož jich je víc než nás, vynikla jim hlavně choreografie. Na druhou stranu bych si, ač jsem ještě zajíc, dovolil podotknout, že by místy chtělo máknout na technice (točení, hašení). Ale to jest jenom můj postřeh. Jinak krása :).Záplava ohně
Na čtvrtou písničku nás až před vystoupením napadlo nacpat se na plac úplně všichni. A to v naprosto úžasném a úžasně nebezpečném závěru. Jenom co jsem se štosoval někam, kde bych měl alespoň trochu místa na točení, mi několikrát prohučela kolem hlavy poika, tyč nebo nějaký jiný hořící artikl. Ale i tak musím říct, že to bylo naprosto super a co se ohlasů od diváků týče, tak se závěrečná část Hakka vs Dačičtí vs Ordures líbila nejvíc a i mě se to hořící peklo okolo lí­bilo.

Potom jsme zhasli, zapogovali si na dva přídavky Hakky a vyrazili dom. Kombinace skupin při fireshow byla dle mého ideální, myslím, že jsme si to všichni moc užili. Jak Hakka, která hrála (jak jinak než) perfektně, tak Ordures, tak my, tak i diváci.

Takže Týnec byla moc pěkná akce. Snad se zase objevíme na dalším ročníku. Ať už s ohněm, nebo bez něj (s ním raději).

–Mathy–